Littelfuse L70S350.V
L70S350.V picture photo
Mfg. Part Number
L70S350.V
Brief Description
FUSE 350A 700V NON STD FAST
Datasheet Download
L70S350.V.pdf
Availability of L70S350.V
QUANTITY
L70S350.V Order Process
Ship out your order
Specifications of L70S350.V
Internal Part NumberEIS-L70S350.V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Fuse TypeFast Acting
Voltage - Rated700VAC, 650VDC
Current350A
Package / CaseCylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Size / Dimension2.000" Dia x 2.843" L (50.80mm x 72.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L70S350.V
Related LinksL70S, L70S350.V Datasheet, Littelfuse Distributor
L70S350.V Details Description
Related parts for L70S350.V
CONN HEADER .100 SINGL R/A 24POS datasheet.pdf
RES ARRAY 22 RES 10K OHM 24DRT datasheet.pdf
CONN RCPT JAM NUT 19POS W/PIN datasheet.pdf
RES 750K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN LINE DRAIN CRIMP 1POS datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP DIE datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
BNC CLAMP (M) UG-260A/U datasheet.pdf
OSC VCTCXO 19.2MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf