Amphenol Commercial Products L717HDA26PD1C4R
L717HDA26PD1C4R picture photo
Mfg. Part Number
L717HDA26PD1C4R
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 26 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
L717HDA26PD1C4R.pdf
Availability of L717HDA26PD1C4R
QUANTITY
L717HDA26PD1C4R Order Process
Ship out your order
Specifications of L717HDA26PD1C4R
Internal Part NumberEIS-L717HDA26PD1C4R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCommunication Solutions
Industrial Solutions
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesHD
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions26
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Grounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating250V
Current Rating3A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L717HDA26PD1C4R
Related LinksL717HDA, L717HDA26PD1C4R Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L717HDA26PD1C4R Details Description
Related parts for L717HDA26PD1C4R
SW DIP SLIDE SPST 10 POS SEALD datasheet.pdf
IC CONV DDR DDR2 DDR3 8SOPWRPAD datasheet.pdf
WRENCH COMBINATION 6MM 3.94" datasheet.pdf
DIODE MOD 3PH BRDG 1600V 150A datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 20V datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK 3.52"L X 2.44"W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN SOCKET 20POS 1MM DUAL CRIMP datasheet.pdf
FIXED IND 2.7MH THROUGH HOLE datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 19SIP datasheet.pdf
RES SMD 5K OHM 1% 3/4W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125" datasheet.pdf