Amphenol Commercial Products L717HDB44PD1CH3R
L717HDB44PD1CH3R picture photo
Mfg. Part Number
L717HDB44PD1CH3R
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 44 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
L717HDB44PD1CH3R.pdf
Availability of L717HDB44PD1CH3R
QUANTITY
L717HDB44PD1CH3R Order Process
Ship out your order
Specifications of L717HDB44PD1CH3R
Internal Part NumberEIS-L717HDB44PD1CH3R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCommunication Solutions
Industrial Solutions
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesHD
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions44
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureBoard Side (M3)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Grounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating250V
Current Rating3A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L717HDB44PD1CH3R
Related LinksL717HDB4, L717HDB44PD1CH3R Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L717HDB44PD1CH3R Details Description
Related parts for L717HDB44PD1CH3R
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
MIC COND ANALOG OMNI -47DB datasheet.pdf
IC 1.43V SUPPLY MONITOR SOT-23-5 datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 36-75VIN +/-15V datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 19V 40W datasheet.pdf
IC CPLD 1140MC 3.6NS 256BGA datasheet.pdf
LED INDICATOR 16MM W/BEZEL datasheet.pdf
RES 12 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
FERRITE CORE EPX 2.4UH T57 datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 12POS SNGL PCB datasheet.pdf