Amphenol Commercial Products L717HDB44POL2C309
L717HDB44POL2C309 picture photo
Mfg. Part Number
L717HDB44POL2C309
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 44 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
L717HDB44POL2C309.pdf
Availability of L717HDB44POL2C309
QUANTITY
L717HDB44POL2C309 Order Process
Ship out your order
Specifications of L717HDB44POL2C309
Internal Part NumberEIS-L717HDB44POL2C309
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCommunication Solutions
Industrial Solutions
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesHD
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions44
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating250V
Current Rating3A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L717HDB44POL2C309
Related LinksL717HDB4, L717HDB44POL2C309 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L717HDB44POL2C309 Details Description
Related parts for L717HDB44POL2C309
CONN HEADER RT/A 64POS .100 GOLD datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 35V 10% 1210 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 1.4W STER 8MSOP datasheet.pdf
8X3 MTE RCPT SR RIBBED .100CL datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 800MA 58 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2GHZ 24QFN datasheet.pdf
PAC-S300-HE20-V4 CBL ASSY datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 850MA 191 MOHM datasheet.pdf
28AWG SFP+CABLE ASSY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS WALL MNT PIN datasheet.pdf