Amphenol Commercial Products L717HDB44POL2C309
L717HDB44POL2C309 picture photo
Mfg. Part Number
L717HDB44POL2C309
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 44 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
L717HDB44POL2C309.pdf
Availability of L717HDB44POL2C309
QUANTITY
L717HDB44POL2C309 Order Process
Ship out your order
Specifications of L717HDB44POL2C309
Internal Part NumberEIS-L717HDB44POL2C309
Industrial Solutions
Standard Package500
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions44
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating250V
Current Rating3A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L717HDB44POL2C309
Related LinksL717HDB4, L717HDB44POL2C309 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L717HDB44POL2C309 Details Description
Related parts for L717HDB44POL2C309
RES SMD 470 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 30V 6TSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 5MM datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 880MA 260 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
RES 1.54K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FPA/C GE 693MDL310 1.5M datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf