Amphenol Commercial Products L717HDBG44POL2C309
L717HDBG44POL2C309 picture photo
Mfg. Part Number
L717HDBG44POL2C309
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 44 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
L717HDBG44POL2C309.pdf
Availability of L717HDBG44POL2C309
QUANTITY
L717HDBG44POL2C309 Order Process
Ship out your order
Specifications of L717HDBG44POL2C309
Internal Part NumberEIS-L717HDBG44POL2C309
Industrial Solutions
Standard Package500
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions44
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureBoard Side (M3)
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating250V
Current Rating3A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L717HDBG44POL2C309
Related LinksL717HDBG4, L717HDBG44POL2C309 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L717HDBG44POL2C309 Details Description
Related parts for L717HDBG44POL2C309
RES SMD 887 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
INDICATOR NEON RED PANEL MNT datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES 1.15K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES 19.6 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf