Amphenol Commercial Products L717HDBH44POL2RM5C309
L717HDBH44POL2RM5C309 picture photo
Mfg. Part Number
L717HDBH44POL2RM5C309
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 44 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
L717HDBH44POL2RM5C309.pdf
Availability of L717HDBH44POL2RM5C309
QUANTITY
L717HDBH44POL2RM5C309 Order Process
Ship out your order
Specifications of L717HDBH44POL2RM5C309
Internal Part NumberEIS-L717HDBH44POL2RM5C309
Industrial Solutions
Standard Package500
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions44
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Grounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating250V
Current Rating3A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L717HDBH44POL2RM5C309
Related LinksL717HDBH44, L717HDBH44POL2RM5C309 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L717HDBH44POL2RM5C309 Details Description
Related parts for L717HDBH44POL2RM5C309
RES 7.5K OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC CHARG BATT LI-ON USB 10DFN datasheet.pdf
DEV COMPACT EMULATOR R8C/24/25 datasheet.pdf
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-SOEIAJ datasheet.pdf
KIT EVALUATION FOR MAX5535 datasheet.pdf
CONN HEADER DOUBLE 72POS .255" datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 19POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf