Amphenol Commercial Products L717HDC62POL2
L717HDC62POL2 picture photo
Mfg. Part Number
L717HDC62POL2
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 62 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
L717HDC62POL2.pdf
Availability of L717HDC62POL2
QUANTITY
L717HDC62POL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of L717HDC62POL2
Internal Part NumberEIS-L717HDC62POL2
Industrial Solutions
Standard Package100
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions62
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating250V
Current Rating3A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L717HDC62POL2
Related LinksL717HD, L717HDC62POL2 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L717HDC62POL2 Details Description
Related parts for L717HDC62POL2
FERRITE 4.5A 31 OHM 0805 SMD datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 348 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
CONN HEADER 38POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
CABLE 3POS OPEN-STR SOCKET 1.5 M datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 500MW DO213AB datasheet.pdf
Connector Header 58 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf