Amphenol Commercial Products L717HDCG62PC309
L717HDCG62PC309 picture photo
Mfg. Part Number
L717HDCG62PC309
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 62 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup
Datasheet Download
L717HDCG62PC309.pdf
Availability of L717HDCG62PC309
QUANTITY
L717HDCG62PC309 Order Process
Ship out your order
Specifications of L717HDCG62PC309
Internal Part NumberEIS-L717HDCG62PC309
Industrial Solutions
Standard Package500
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions62
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureBoard Side (M3)
TerminationSolder Cup
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating250V
Current Rating3A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L717HDCG62PC309
Related LinksL717HDC, L717HDCG62PC309 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L717HDCG62PC309 Details Description
Related parts for L717HDCG62PC309
FUSE GLASS 5A 350VAC 140VDC 2AG datasheet.pdf
REC HEADER PCB 26POS datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 20% 760VDC RAD datasheet.pdf
KIT ESD RJ11 FAX/MODEM (FXO) datasheet.pdf
RES 19.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONN STR PCB PLUG COAX PIN datasheet.pdf
HANDLE 4HP VME PLASTIC BLACK datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS SKT datasheet.pdf