Amphenol Commercial Products L717HDCG62POL2C309
L717HDCG62POL2C309 picture photo
Mfg. Part Number
L717HDCG62POL2C309
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 62 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
L717HDCG62POL2C309.pdf
Availability of L717HDCG62POL2C309
QUANTITY
L717HDCG62POL2C309 Order Process
Ship out your order
Specifications of L717HDCG62POL2C309
Internal Part NumberEIS-L717HDCG62POL2C309
Industrial Solutions
Standard Package500
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions62
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureBoard Side (M3)
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating250V
Current Rating3A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L717HDCG62POL2C309
Related LinksL717HDCG6, L717HDCG62POL2C309 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L717HDCG62POL2C309 Details Description
Related parts for L717HDCG62POL2C309
BOOT PB WATERPROOF 15/32-32 BLK datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 1.08A 570 MOHM datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 16-DIP datasheet.pdf
IC DAC 18-BIT 1CH V-OUT 24-VQFN datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 8POS datasheet.pdf
RES 187K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf
Connector Socket 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HOUSING PLUG 3POS 6MM datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 228MA 860 MOHM datasheet.pdf
RES 2.7 OHM 3.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 12NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf