Amphenol Commercial Products L717HDE15PD1CH3R
L717HDE15PD1CH3R picture photo
Mfg. Part Number
L717HDE15PD1CH3R
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
L717HDE15PD1CH3R.pdf
Availability of L717HDE15PD1CH3R
QUANTITY
L717HDE15PD1CH3R Order Process
Ship out your order
Specifications of L717HDE15PD1CH3R
Internal Part NumberEIS-L717HDE15PD1CH3R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCommunication Solutions
Industrial Solutions
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesHD
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout1 (DE, E) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureBoard Side (M3)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Grounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating250V
Current Rating3A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L717HDE15PD1CH3R
Related LinksL717HDE1, L717HDE15PD1CH3R Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L717HDE15PD1CH3R Details Description
Related parts for L717HDE15PD1CH3R
CONN EDGECARD 110POS .100" WW datasheet.pdf
CAP CER 43PF 1KV NP0 1808 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
FILTER LC TYPE 200MHZ 0805 datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 500V X7R 1812 datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 25V THRU HOLE datasheet.pdf