Amphenol Commercial Products L717HDE15PD1CH3RC309
L717HDE15PD1CH3RC309 picture photo
Mfg. Part Number
L717HDE15PD1CH3RC309
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
L717HDE15PD1CH3RC309.pdf
Availability of L717HDE15PD1CH3RC309
QUANTITY
L717HDE15PD1CH3RC309 Order Process
Ship out your order
Specifications of L717HDE15PD1CH3RC309
Internal Part NumberEIS-L717HDE15PD1CH3RC309
Industrial Solutions
Standard Package2,000
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureBoard Side (M3)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Grounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating250V
Current Rating3A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L717HDE15PD1CH3RC309
Related LinksL717HDE15P, L717HDE15PD1CH3RC309 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L717HDE15PD1CH3RC309 Details Description
Related parts for L717HDE15PD1CH3RC309
TVS DIODE 14VWM 23.2VC SMA datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 14POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONN HOUSING POS LOCK 2POS datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 5K OHM 8VDFN datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 8SKT SLD CUP datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 5A SPST datasheet.pdf
RES 2.32K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CABLE FIBER OPTIC 1M datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 18V 30W datasheet.pdf