Amphenol Commercial Products L717HDE15PVFMC309
L717HDE15PVFMC309 picture photo
Mfg. Part Number
L717HDE15PVFMC309
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup
Datasheet Download
L717HDE15PVFMC309.pdf
Availability of L717HDE15PVFMC309
QUANTITY
L717HDE15PVFMC309 Order Process
Ship out your order
Specifications of L717HDE15PVFMC309
Internal Part NumberEIS-L717HDE15PVFMC309
Industrial Solutions
Standard Package500
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (M3)
TerminationSolder Cup
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating250V
Current Rating3A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L717HDE15PVFMC309
Related LinksL717HDE1, L717HDE15PVFMC309 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L717HDE15PVFMC309 Details Description
Related parts for L717HDE15PVFMC309
HEX STANDOFF 4-40 BRASS 1/2" datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP MICA 27PF 5% 500V 1210 datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 300MA 500 MOHM datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG ORANGE 100' datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC FPGA 252 I/O 572FBGA datasheet.pdf
RES SMD 7.87KOHM 0.01% 1/5W 1506 datasheet.pdf
MED FILTER 6A 115/250VAC datasheet.pdf