Amphenol Commercial Products L717HDEH15PC309
L717HDEH15PC309 picture photo
Mfg. Part Number
L717HDEH15PC309
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup
Datasheet Download
L717HDEH15PC309.pdf
Availability of L717HDEH15PC309
QUANTITY
L717HDEH15PC309 Order Process
Ship out your order
Specifications of L717HDEH15PC309
Internal Part NumberEIS-L717HDEH15PC309
Industrial Solutions
Standard Package500
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout1 (DE, E) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder Cup
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating250V
Current Rating3A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L717HDEH15PC309
Related LinksL717HDE, L717HDEH15PC309 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L717HDEH15PC309 Details Description
Related parts for L717HDEH15PC309
CONN EDGECARD 120PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20UNF 4-20MA datasheet.pdf
TAPE ADHESIVE TRANSFER 2"X 60YD datasheet.pdf
IC FPGA 475 I/O 896FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
INSULATION PUNCH datasheet.pdf
POT 1K OHM 2W HYBRITRON LINEAR datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
CAP ALUM 18000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 43MA 1.3 OHM TH datasheet.pdf