Amphenol Commercial Products L717SDA15PA4CH4R
L717SDA15PA4CH4R picture photo
Mfg. Part Number
L717SDA15PA4CH4R
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
L717SDA15PA4CH4R.pdf
Availability of L717SDA15PA4CH4R
QUANTITY
L717SDA15PA4CH4R Order Process
Ship out your order
Specifications of L717SDA15PA4CH4R
Internal Part NumberEIS-L717SDA15PA4CH4R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCommunication Solutions
Industrial Solutions
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesSD
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Grounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating250V
Current Rating5A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L717SDA15PA4CH4R
Related LinksL717SDA1, L717SDA15PA4CH4R Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L717SDA15PA4CH4R Details Description
Related parts for L717SDA15PA4CH4R
FUSE HOLDER BLADE 32V 15A PCB datasheet.pdf
CONN SPLICE KNIFE 16-14AWG BUDGT datasheet.pdf
RES MO 3W 1.5 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 40.2 OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES 66K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 620 OHM 0.3W 0.02% RADIAL datasheet.pdf
CTV 79C 79#22D PIN RECP datasheet.pdf
22UF 150V 9.53X41.3 AXI datasheet.pdf