Amphenol Commercial Products L717SDAH15POL2RM8
L717SDAH15POL2RM8 picture photo
Mfg. Part Number
L717SDAH15POL2RM8
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
L717SDAH15POL2RM8.pdf
Availability of L717SDAH15POL2RM8
QUANTITY
L717SDAH15POL2RM8 Order Process
Ship out your order
Specifications of L717SDAH15POL2RM8
Internal Part NumberEIS-L717SDAH15POL2RM8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCommunication Solutions
Industrial Solutions
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesSD
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating250V
Current Rating5A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L717SDAH15POL2RM8
Related LinksL717SDAH, L717SDAH15POL2RM8 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L717SDAH15POL2RM8 Details Description
Related parts for L717SDAH15POL2RM8
TERMINAL BLOCK 3.5MM 12POS PCB datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER 176POS TYPE D VERT datasheet.pdf
RES 243K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 3A DO201AA datasheet.pdf
IC OSC VCXO 150MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SSOP datasheet.pdf
DGTL ISO 1KV 4CH GEN PURP 16QSOP datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 24QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf