Amphenol Commercial Products L717SDB25P1ACH4F
L717SDB25P1ACH4F picture photo
Mfg. Part Number
L717SDB25P1ACH4F
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
L717SDB25P1ACH4F.pdf
Availability of L717SDB25P1ACH4F
QUANTITY
L717SDB25P1ACH4F Order Process
Ship out your order
Specifications of L717SDB25P1ACH4F
Internal Part NumberEIS-L717SDB25P1ACH4F
Industrial Solutions
Standard Package100
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Grounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating250V
Current Rating5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L717SDB25P1ACH4F
Related LinksL717SDB2, L717SDB25P1ACH4F Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L717SDB25P1ACH4F Details Description
Related parts for L717SDB25P1ACH4F
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC FPGA 114 I/O 144LQFP datasheet.pdf
RES 95.3 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 3.09K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V X8R 0805 datasheet.pdf
IC VIDEO EQUALIZER 20-QFN datasheet.pdf
IC OSC VCXO 672.1627MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
Connector Header 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf