Amphenol Commercial Products L717SDBG25POL2RM5C309
L717SDBG25POL2RM5C309 picture photo
Mfg. Part Number
L717SDBG25POL2RM5C309
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
L717SDBG25POL2RM5C309.pdf
Availability of L717SDBG25POL2RM5C309
QUANTITY
L717SDBG25POL2RM5C309 Order Process
Ship out your order
Specifications of L717SDBG25POL2RM5C309
Internal Part NumberEIS-L717SDBG25POL2RM5C309
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCommunication Solutions
Industrial Solutions
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesSD
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureBoard Side (M3)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Grounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating250V
Current Rating5A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L717SDBG25POL2RM5C309
Related LinksL717SDBG25, L717SDBG25POL2RM5C309 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L717SDBG25POL2RM5C309 Details Description
Related parts for L717SDBG25POL2RM5C309
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONV DC/DC 60W 18-36VIN 15VOUT datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 0.4MM 10POS DUAL SMD datasheet.pdf
RES 13.3 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 6.42K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
DEVICE MARKER CC-M 85/54 ST datasheet.pdf
T50REC4B BLK HIRHSUV TIE&CLIP datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RJF TV FIELD THREADED SQ FLANGE datasheet.pdf
436 5A BUSSMANN 1000 BAG datasheet.pdf