Amphenol Commercial Products L717SDCG37POL2RM8GC309
L717SDCG37POL2RM8GC309 picture photo
Mfg. Part Number
L717SDCG37POL2RM8GC309
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
L717SDCG37POL2RM8GC309.pdf
Availability of L717SDCG37POL2RM8GC309
QUANTITY
L717SDCG37POL2RM8GC309 Order Process
Ship out your order
Specifications of L717SDCG37POL2RM8GC309
Internal Part NumberEIS-L717SDCG37POL2RM8GC309
Industrial Solutions
Standard Package500
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureBoard Side (M3); Mating Side; Female Screwlock (M3)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Grounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating250V
Current Rating5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L717SDCG37POL2RM8GC309
Related LinksL717SDCG37P, L717SDCG37POL2RM8GC309 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L717SDCG37POL2RM8GC309 Details Description
Related parts for L717SDCG37POL2RM8GC309
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 21.5KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
IC POWER MANAGER USB 38-QFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 23POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 8.2 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RES 261 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf