Amphenol Commercial Products L717SDCH37POL2G
L717SDCH37POL2G picture photo
Mfg. Part Number
L717SDCH37POL2G
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
L717SDCH37POL2G.pdf
Availability of L717SDCH37POL2G
QUANTITY
L717SDCH37POL2G Order Process
Ship out your order
Specifications of L717SDCH37POL2G
Internal Part NumberEIS-L717SDCH37POL2G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCommunication Solutions
Industrial Solutions
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesSD
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Grounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating250V
Current Rating5A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L717SDCH37POL2G
Related LinksL717SDC, L717SDCH37POL2G Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L717SDCH37POL2G Details Description
Related parts for L717SDCH37POL2G
CONN SMB PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
MULTI-PAIR 50COND 28AWG GRY 300' datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/2W 5% CF MINI datasheet.pdf
RES 820K OHM 1/4W 5% CF MINI datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 160VDC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 118 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 644.7 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf