Amphenol Commercial Products L717SDCH37POL2GC309
L717SDCH37POL2GC309 picture photo
Mfg. Part Number
L717SDCH37POL2GC309
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
L717SDCH37POL2GC309.pdf
Availability of L717SDCH37POL2GC309
QUANTITY
L717SDCH37POL2GC309 Order Process
Ship out your order
Specifications of L717SDCH37POL2GC309
Internal Part NumberEIS-L717SDCH37POL2GC309
Industrial Solutions
Standard Package500
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureBoard Side (4-40)
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating250V
Current Rating5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L717SDCH37POL2GC309
Related LinksL717SDCH3, L717SDCH37POL2GC309 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L717SDCH37POL2GC309 Details Description
Related parts for L717SDCH37POL2GC309
BACKSHELL DB25 BLACK PLAST 40DEG datasheet.pdf
CAP CER 18PF 3KV NP0 1808 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT datasheet.pdf
RES 3.65 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
D4SL-2PDG-D4N datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 830MA 140 MOHM datasheet.pdf
VARISTOR 612V 3.5KA DISC 11.5MM datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 10POS HL LOW P datasheet.pdf
DIN PWR FEMALE datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9VC DFN datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf