Amphenol Commercial Products L717SDCH37POL2RM5
L717SDCH37POL2RM5 picture photo
Mfg. Part Number
L717SDCH37POL2RM5
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
L717SDCH37POL2RM5.pdf
Availability of L717SDCH37POL2RM5
QUANTITY
L717SDCH37POL2RM5 Order Process
Ship out your order
Specifications of L717SDCH37POL2RM5
Internal Part NumberEIS-L717SDCH37POL2RM5
Industrial Solutions
Standard Package100
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Grounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating250V
Current Rating5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L717SDCH37POL2RM5
Related LinksL717SDCH, L717SDCH37POL2RM5 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L717SDCH37POL2RM5 Details Description
Related parts for L717SDCH37POL2RM5
RES SMD 0.075 OHM 5% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CABLE D-SUB - HMP09H/AE09G/X datasheet.pdf
TOOL CRIMPER PLIER #26-#10 SCREW datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFG15A/AF15/AFE15T datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 2A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
OSC XO 12.000MHZ HCMOS TTL PIN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 13POS PIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5K OHM 1% 12.5W datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 18POS datasheet.pdf
OSC TCXO 19.44MHZ CLPD SNWV SMD datasheet.pdf