Amphenol Commercial Products L717SDCH37POL2RM5GC309
L717SDCH37POL2RM5GC309 picture photo
Mfg. Part Number
L717SDCH37POL2RM5GC309
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
L717SDCH37POL2RM5GC309.pdf
Availability of L717SDCH37POL2RM5GC309
QUANTITY
L717SDCH37POL2RM5GC309 Order Process
Ship out your order
Specifications of L717SDCH37POL2RM5GC309
Internal Part NumberEIS-L717SDCH37POL2RM5GC309
Industrial Solutions
Standard Package500
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureBoard Side (M3)
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating250V
Current Rating5A