Amphenol Commercial Products L777HDEG15POL2
L777HDEG15POL2 picture photo
Mfg. Part Number
L777HDEG15POL2
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
L777HDEG15POL2.pdf
Availability of L777HDEG15POL2
QUANTITY
L777HDEG15POL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of L777HDEG15POL2
Internal Part NumberEIS-L777HDEG15POL2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCommunication Solutions
Industrial Solutions
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesHD
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout1 (DE, E) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureBoard Side (M3)
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness16µin (0.40µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating250V
Current Rating3A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L777HDEG15POL2
Related LinksL777HDE, L777HDEG15POL2 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L777HDEG15POL2 Details Description
Related parts for L777HDEG15POL2
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CAP THIN FILM 12PF 10V 0402 datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 300KHZ 8SOIC datasheet.pdf
HEAT SINK T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf