Amphenol Commercial Products L777HDEH15P
L777HDEH15P picture photo
Mfg. Part Number
L777HDEH15P
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder
Datasheet Download
L777HDEH15P.pdf
Availability of L777HDEH15P
QUANTITY
L777HDEH15P Order Process
Ship out your order
Specifications of L777HDEH15P
Internal Part NumberEIS-L777HDEH15P
Industrial Solutions
Standard Package500
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout1 (DE, E) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating250V
Current Rating3A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L777HDEH15P
Related LinksL777H, L777HDEH15P Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L777HDEH15P Details Description
Related parts for L777HDEH15P
RES SMD 249 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MODULE PIP .7-3.6V 25A SMD datasheet.pdf
RELAY SSR SCR 90A 530V PNL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 3SKT SLD CUP datasheet.pdf
Connector Socket 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN ADAPTER RCPT SC-FC datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 60W datasheet.pdf