Amphenol Commercial Products L777SDA15P
L777SDA15P picture photo
Mfg. Part Number
L777SDA15P
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder
Datasheet Download
L777SDA15P.pdf
Availability of L777SDA15P
QUANTITY
L777SDA15P Order Process
Ship out your order
Specifications of L777SDA15P
Internal Part NumberEIS-L777SDA15P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCommunication Solutions
Industrial Solutions
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesSD
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating250V
Current Rating5A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L777SDA15P
Related LinksL777S, L777SDA15P Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L777SDA15P Details Description
Related parts for L777SDA15P
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 12V datasheet.pdf