Amphenol Commercial Products L777TSCG37POL2
L777TSCG37POL2 picture photo
Mfg. Part Number
L777TSCG37POL2
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
L777TSCG37POL2.pdf
Availability of L777TSCG37POL2
QUANTITY
L777TSCG37POL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of L777TSCG37POL2
Internal Part NumberEIS-L777TSCG37POL2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCommunication Solutions
Industrial Solutions
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesTS
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureBoard Side (M3)
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating600V
Current Rating5A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L777TSCG37POL2
Related LinksL777TSC, L777TSCG37POL2 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L777TSCG37POL2 Details Description
Related parts for L777TSCG37POL2
Connector Receptacle 34 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
Connector Receptacle 90 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 8.66K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 32K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 500W MONO D 16SOIC datasheet.pdf
RES 6.2 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
MGRID HDR SHRD RA/SLOT/STDF datasheet.pdf
HLC STRAIGHT CONNECTOR datasheet.pdf
500MA PUSH-PULL TRANSFORMER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLEX 10POS SKTS datasheet.pdf
VERSAFIT ELEC datasheet.pdf
OSC MEMS 66.666MHZ H/LV CMOS SMD datasheet.pdf