Amphenol Commercial Products L77DAG15S
L77DAG15S picture photo
Mfg. Part Number
L77DAG15S
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder
Datasheet Download
L77DAG15S.pdf
Availability of L77DAG15S
QUANTITY
L77DAG15S Order Process
Ship out your order
Specifications of L77DAG15S
Internal Part NumberEIS-L77DAG15S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCommunication Solutions
Industrial Solutions
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesD
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureBoard Side (M3)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating300V
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L77DAG15S
Related LinksL77D, L77DAG15S Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L77DAG15S Details Description
Related parts for L77DAG15S
RES 150 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 6A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC REG LDO 2.9V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 15.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.49M OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 46POS datasheet.pdf