Amphenol Commercial Products L77DBH25SOL2
L77DBH25SOL2 picture photo
Mfg. Part Number
L77DBH25SOL2
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
L77DBH25SOL2.pdf
Availability of L77DBH25SOL2
QUANTITY
L77DBH25SOL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of L77DBH25SOL2
Internal Part NumberEIS-L77DBH25SOL2
FamilyD-Sub Connectors
SeriesD
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions25
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating300V
Current Rating7.5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L77DBH25SOL2
Related LinksL77DBH, L77DBH25SOL2 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L77DBH25SOL2 Details Description
Related parts for L77DBH25SOL2
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC PCI SW 24LANE 6PORT 324-FCBGA datasheet.pdf
RES CURRENT SENSE .02 OHM 1W 5% datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 450MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 28V 350W OUT T/H datasheet.pdf
IC GATE DVR HALF BRIDGE 5A 10SON datasheet.pdf
CRIMPING TOOL CP2.8 0.35-1 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CAP FILM 0.0051UF 5% 1000VDC AXI datasheet.pdf