Amphenol Commercial Products L77DC37P
L77DC37P picture photo
Mfg. Part Number
L77DC37P
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder
Datasheet Download
L77DC37P.pdf
Availability of L77DC37P
QUANTITY
L77DC37P Order Process
Ship out your order
Specifications of L77DC37P
Internal Part NumberEIS-L77DC37P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCommunication Solutions
Industrial Solutions
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesD
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating300V
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L77DC37P
Related LinksL77D, L77DC37P Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L77DC37P Details Description
Related parts for L77DC37P
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
RES CHAS MNT 680 OHM 5% 120W datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS UNIV I/O NO EARS datasheet.pdf
CAP MICA 910PF 1% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 634 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR DISTRIBUTOR datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 50W datasheet.pdf
CAP CER 620PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
LED COB CXB3590 6500K WHT SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf