Amphenol Commercial Products L77DC37STR063
L77DC37STR063 picture photo
Mfg. Part Number
L77DC37STR063
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
L77DC37STR063.pdf
Availability of L77DC37STR063
QUANTITY
L77DC37STR063 Order Process
Ship out your order
Specifications of L77DC37STR063
Internal Part NumberEIS-L77DC37STR063
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCommunication Solutions
Industrial Solutions
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesD
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating300V
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L77DC37STR063
Related LinksL77DC3, L77DC37STR063 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L77DC37STR063 Details Description
Related parts for L77DC37STR063
RES SMD 4.75M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS 4MM SMD 0.5MM datasheet.pdf
IC ADC 12-BIT 80MSPS 3V 32-QFN datasheet.pdf
CONN N JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 4A 32VDC 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 18 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf