Amphenol Commercial Products L77DCH37SOL2
L77DCH37SOL2 picture photo
Mfg. Part Number
L77DCH37SOL2
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
L77DCH37SOL2.pdf
Availability of L77DCH37SOL2
QUANTITY
L77DCH37SOL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of L77DCH37SOL2
Internal Part NumberEIS-L77DCH37SOL2
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureBoard Side (4-40)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating300V
Current Rating7.5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L77DCH37SOL2
Related LinksL77DCH, L77DCH37SOL2 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L77DCH37SOL2 Details Description
Related parts for L77DCH37SOL2
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC SEQUENCER/MONITOR 48-TQFP datasheet.pdf
CAP CER 10PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
UNIVERSAL DEVICE HOLDER (25) datasheet.pdf
IMPACT BP 4X16 RW SN datasheet.pdf
RES 176K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 31 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .156" datasheet.pdf