Amphenol Commercial Products L77HDAH26SOL2RM5
L77HDAH26SOL2RM5 picture photo
Mfg. Part Number
L77HDAH26SOL2RM5
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
L77HDAH26SOL2RM5.pdf
Availability of L77HDAH26SOL2RM5
QUANTITY
L77HDAH26SOL2RM5 Order Process
Ship out your order
Specifications of L77HDAH26SOL2RM5
Internal Part NumberEIS-L77HDAH26SOL2RM5
Industrial Solutions
Standard Package100
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating250V
Current Rating3A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L77HDAH26SOL2RM5
Related LinksL77HDAH2, L77HDAH26SOL2RM5 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L77HDAH26SOL2RM5 Details Description
Related parts for L77HDAH26SOL2RM5
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
RES 127K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K OHM 10% 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 750PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 24VDC WIRE datasheet.pdf