Amphenol Commercial Products L77HDBG44SC309
L77HDBG44SC309 picture photo
Mfg. Part Number
L77HDBG44SC309
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 44 Position Free Hanging (In-Line) Solder
Datasheet Download
L77HDBG44SC309.pdf
Availability of L77HDBG44SC309
QUANTITY
L77HDBG44SC309 Order Process
Ship out your order
Specifications of L77HDBG44SC309
Internal Part NumberEIS-L77HDBG44SC309
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions44
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureBoard Side (M3)
TerminationSolder
Features-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating250V
Current Rating3A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L77HDBG44SC309
Related LinksL77HDBG, L77HDBG44SC309 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L77HDBG44SC309 Details Description
Related parts for L77HDBG44SC309
SWITCH SLIDE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3.3V SOT23-3 datasheet.pdf
FUSE PTC RESETTABLE datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 5MA 900 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES 184 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET 28-30AWG CRIMP GOLD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf