Amphenol Commercial Products L77HDBG44SOL2RM8C309
L77HDBG44SOL2RM8C309 picture photo
Mfg. Part Number
L77HDBG44SOL2RM8C309
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 44 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
L77HDBG44SOL2RM8C309.pdf
Availability of L77HDBG44SOL2RM8C309
QUANTITY
L77HDBG44SOL2RM8C309 Order Process
Ship out your order
Specifications of L77HDBG44SOL2RM8C309
Internal Part NumberEIS-L77HDBG44SOL2RM8C309
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions44
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (M3)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating250V
Current Rating3A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L77HDBG44SOL2RM8C309
Related LinksL77HDBG44S, L77HDBG44SOL2RM8C309 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L77HDBG44SOL2RM8C309 Details Description
Related parts for L77HDBG44SOL2RM8C309
FERRITE CHIP 1000 OHM 500MA 0805 datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 10V 0402 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 16-SOIC datasheet.pdf
TOOL CONTACT REMOVAL FOR XG5 datasheet.pdf
KIT PSOC FIRST TOUCH W/CYFI datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 200 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SLIM LINE SATA 7+6P PLUG datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf