Amphenol Commercial Products L77HDC62SC309
L77HDC62SC309 picture photo
Mfg. Part Number
L77HDC62SC309
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 62 Position Free Hanging (In-Line) Solder
Datasheet Download
L77HDC62SC309.pdf
Availability of L77HDC62SC309
QUANTITY
L77HDC62SC309 Order Process
Ship out your order
Specifications of L77HDC62SC309
Internal Part NumberEIS-L77HDC62SC309
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions62
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
Features-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating250V
Current Rating3A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L77HDC62SC309
Related LinksL77HDC, L77HDC62SC309 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L77HDC62SC309 Details Description
Related parts for L77HDC62SC309
RES 1.2M OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4A 32V datasheet.pdf
CAP TANT 3.9UF 20V 10% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 39PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CHROMALIT DOME LIGHT SOURCE BULB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CAP ARRAY 680PF 100V X7R 0508 datasheet.pdf
RES 5.36K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 225V 400MA DO35 datasheet.pdf