Amphenol Commercial Products L77HDC62SD1CH4F
L77HDC62SD1CH4F picture photo
Mfg. Part Number
L77HDC62SD1CH4F
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 62 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
L77HDC62SD1CH4F.pdf
Availability of L77HDC62SD1CH4F
QUANTITY
L77HDC62SD1CH4F Order Process
Ship out your order
Specifications of L77HDC62SD1CH4F
Internal Part NumberEIS-L77HDC62SD1CH4F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCommunication Solutions
Industrial Solutions
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesHD
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions62
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating250V
Current Rating3A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L77HDC62SD1CH4F
Related LinksL77HDC6, L77HDC62SD1CH4F Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L77HDC62SD1CH4F Details Description
Related parts for L77HDC62SD1CH4F
CONN HEADER 27PS .100 SINGLE SMD datasheet.pdf
IC DET VOLT PROG LOBATT SOT23-6 datasheet.pdf
CAP POLYMER 270UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.43K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
RES 475K OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
IC DDR2 512M 400MHZ 84BGA datasheet.pdf