Amphenol Commercial Products L77HDC62SOL2
L77HDC62SOL2 picture photo
Mfg. Part Number
L77HDC62SOL2
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 62 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
L77HDC62SOL2.pdf
Availability of L77HDC62SOL2
QUANTITY
L77HDC62SOL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of L77HDC62SOL2
Internal Part NumberEIS-L77HDC62SOL2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCommunication Solutions
Industrial Solutions
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesHD
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions62
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating250V
Current Rating3A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L77HDC62SOL2
Related LinksL77HDC, L77HDC62SOL2 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L77HDC62SOL2 Details Description
Related parts for L77HDC62SOL2
IC SUPERVISOR OD 2.63V SC-70-4 datasheet.pdf
RES SMD 3.65K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
OSC MEMS 125.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
PTC 12V POLYFUSE 1812 datasheet.pdf
Connector Socket 31 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 420V RADIAL datasheet.pdf