Amphenol Commercial Products L77HDD78S
L77HDD78S picture photo
Mfg. Part Number
L77HDD78S
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 78 Position Free Hanging (In-Line) Solder
Datasheet Download
L77HDD78S.pdf
Availability of L77HDD78S
QUANTITY
L77HDD78S Order Process
Ship out your order
Specifications of L77HDD78S
Internal Part NumberEIS-L77HDD78S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCommunication Solutions
Industrial Solutions
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesHD
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions78
Number of Rows4
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating250V
Current Rating3A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L77HDD78S
Related LinksL77H, L77HDD78S Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L77HDD78S Details Description
Related parts for L77HDD78S
RES SMD 1.07K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK 7.62MM 11POS OR datasheet.pdf
Connector Receptacle 17 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
IC NVSRAM 256KBIT 25NS 48SSOP datasheet.pdf
CROSS CONN BRIDGE TERM BLK 2POS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 90DEG 3.5MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 3W SMB datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
2182 SILVER 100 FT datasheet.pdf
RES 8.509K OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf