Amphenol Commercial Products L77HDEH15S
L77HDEH15S picture photo
Mfg. Part Number
L77HDEH15S
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder
Datasheet Download
L77HDEH15S.pdf
Availability of L77HDEH15S
QUANTITY
L77HDEH15S Order Process
Ship out your order
Specifications of L77HDEH15S
Internal Part NumberEIS-L77HDEH15S
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout1 (DE, E) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
Features-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating250V
Current Rating3A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L77HDEH15S
Related LinksL77HD, L77HDEH15S Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L77HDEH15S Details Description
Related parts for L77HDEH15S
IC OTP 1MBIT 70NS 32PLCC datasheet.pdf
RES SMD 7.87K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 95.3OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP POLYMER 220UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
ARM WIRE CAP 40P datasheet.pdf
RES 80.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM datasheet.pdf
RELAY SSR 7-48 V datasheet.pdf
CAP FILM 180 NF 10% 2000VDC RAD datasheet.pdf