Amphenol Commercial Products L77HDEH15SOL2RM5C309
L77HDEH15SOL2RM5C309 picture photo
Mfg. Part Number
L77HDEH15SOL2RM5C309
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
L77HDEH15SOL2RM5C309.pdf
Availability of L77HDEH15SOL2RM5C309
QUANTITY
L77HDEH15SOL2RM5C309 Order Process
Ship out your order
Specifications of L77HDEH15SOL2RM5C309
Internal Part NumberEIS-L77HDEH15SOL2RM5C309
Industrial Solutions
Standard Package500
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout1 (DE, E) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating250V
Current Rating3A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L77HDEH15SOL2RM5C309
Related LinksL77HDEH15S, L77HDEH15SOL2RM5C309 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L77HDEH15SOL2RM5C309 Details Description
Related parts for L77HDEH15SOL2RM5C309
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 30POS datasheet.pdf
RES 88.7 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 402K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN HDR 23POS 0.200 T/H datasheet.pdf
IC FPGA 432 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
XCEDE RIGHT 6PVH 4COL NK datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
MICRO 100C P 20" WHT JACKP NI datasheet.pdf