Amphenol Commercial Products L77HDEH15SOL2RM8C309MTL
L77HDEH15SOL2RM8C309MTL picture photo
Mfg. Part Number
L77HDEH15SOL2RM8C309MTL
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
L77HDEH15SOL2RM8C309MTL.pdf
Availability of L77HDEH15SOL2RM8C309MTL
QUANTITY
L77HDEH15SOL2RM8C309MTL Order Process
Ship out your order
Specifications of L77HDEH15SOL2RM8C309MTL
Internal Part NumberEIS-L77HDEH15SOL2RM8C309MTL
Industrial Solutions
Standard Package15,000
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout1 (DE, E) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating250V
Current Rating3A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L77HDEH15SOL2RM8C309MTL
L77HDEH15SOL2RM8C309MTL Details Description
Related parts for L77HDEH15SOL2RM8C309MTL
RES SMD 7.87M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 25V 10% 2413 datasheet.pdf
RES SMD 187 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 48A TDSON-8 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 35mA Backlight 24-QFN-EP (4x4) datasheet.pdf
Connector Header 14 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP CER 33PF 3KV X7R 1808 datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY SMD TIN 70POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
IMPACT 4PR HDR HOLDDN RA PF76AUL datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 6POS 0.50MM R/A datasheet.pdf