Amphenol Commercial Products L77SDA15S1ACH3FC309
L77SDA15S1ACH3FC309 picture photo
Mfg. Part Number
L77SDA15S1ACH3FC309
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
L77SDA15S1ACH3FC309.pdf
Availability of L77SDA15S1ACH3FC309
QUANTITY
L77SDA15S1ACH3FC309 Order Process
Ship out your order
Specifications of L77SDA15S1ACH3FC309
Internal Part NumberEIS-L77SDA15S1ACH3FC309
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCommunication Solutions
Industrial Solutions
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesSD
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (M3)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating250V
Current Rating5A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L77SDA15S1ACH3FC309
Related LinksL77SDA15S, L77SDA15S1ACH3FC309 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L77SDA15S1ACH3FC309 Details Description
Related parts for L77SDA15S1ACH3FC309
CAP FILM 0.068UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 27.4K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS .100 SGL STR PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 11POS .229M datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156" datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.8V 72W datasheet.pdf