Amphenol Commercial Products L77SDA15SC309
L77SDA15SC309 picture photo
Mfg. Part Number
L77SDA15SC309
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder
Datasheet Download
L77SDA15SC309.pdf
Availability of L77SDA15SC309
QUANTITY
L77SDA15SC309 Order Process
Ship out your order
Specifications of L77SDA15SC309
Internal Part NumberEIS-L77SDA15SC309
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCommunication Solutions
Industrial Solutions
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesSD
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating250V
Current Rating5A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L77SDA15SC309
Related LinksL77SDA, L77SDA15SC309 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L77SDA15SC309 Details Description
Related parts for L77SDA15SC309
CONN HEADER .100 SINGL STR 33POS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG WHITE 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 SQ WW datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG GREEN 1000' datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 8.66K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
EXPLOSIONPROOF LIMIT SWES LSX datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 8MM datasheet.pdf