Amphenol Commercial Products L77SDAH15SOL2RM8GC309
L77SDAH15SOL2RM8GC309 picture photo
Mfg. Part Number
L77SDAH15SOL2RM8GC309
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
L77SDAH15SOL2RM8GC309.pdf
Availability of L77SDAH15SOL2RM8GC309
QUANTITY
L77SDAH15SOL2RM8GC309 Order Process
Ship out your order
Specifications of L77SDAH15SOL2RM8GC309
Internal Part NumberEIS-L77SDAH15SOL2RM8GC309
Industrial Solutions
Standard Package500
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureBoard Side (4-40); Mating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating250V
Current Rating5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L77SDAH15SOL2RM8GC309
Related LinksL77SDAH15S, L77SDAH15SOL2RM8GC309 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L77SDAH15SOL2RM8GC309 Details Description
Related parts for L77SDAH15SOL2RM8GC309
RES SMD 332 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 datasheet.pdf
BOARD EVAL BIPO SOLUTION FOR PFC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 5MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC RC FILTER NETWORK 2CH 6XSON datasheet.pdf
2.54MM BATT CONN .76AU 9CKT datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf