Amphenol Commercial Products L77SDB25SOL2
L77SDB25SOL2 picture photo
Mfg. Part Number
L77SDB25SOL2
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
L77SDB25SOL2.pdf
Availability of L77SDB25SOL2
QUANTITY
L77SDB25SOL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of L77SDB25SOL2
Internal Part NumberEIS-L77SDB25SOL2
Industrial Solutions
Standard Package100
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating250V
Current Rating5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L77SDB25SOL2
Related LinksL77SDB, L77SDB25SOL2 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L77SDB25SOL2 Details Description
Related parts for L77SDB25SOL2
Connector Header, Bottom Entry 25 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 10PF 250VAC SL 1808 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS VERT 5MM datasheet.pdf
CAP CER 22PF 1KV NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 3A SYNC 16QFN datasheet.pdf
RES 1.1M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf