Amphenol Commercial Products L77TSCH37SOL2RM8
L77TSCH37SOL2RM8 picture photo
Mfg. Part Number
L77TSCH37SOL2RM8
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
L77TSCH37SOL2RM8.pdf
Availability of L77TSCH37SOL2RM8
QUANTITY
L77TSCH37SOL2RM8 Order Process
Ship out your order
Specifications of L77TSCH37SOL2RM8
Internal Part NumberEIS-L77TSCH37SOL2RM8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCommunication Solutions
Industrial Solutions
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesTS
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating600V
Current Rating5A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L77TSCH37SOL2RM8
Related LinksL77TSCH3, L77TSCH37SOL2RM8 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L77TSCH37SOL2RM8 Details Description
Related parts for L77TSCH37SOL2RM8
SENSOR DIST MEASUR 150CM ANLG datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 3MHZ SOT23-6 datasheet.pdf
IC REDRIVER 1CH 4.8GBPS 655FCBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 250V SCREW datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 2A DO220AA datasheet.pdf