ST L78M15ACDT
L78M15ACDT picture photo
Mfg. Part Number
L78M15ACDT
Brief Description
IC REG LDO 15V 0.5A DPAK
Datasheet Download
L78M15ACDT.pdf
Availability of L78M15ACDT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
L78M15ACDT Order Process
Ship out your order
Specifications of L78M15ACDT
Internal Part NumberEIS-L78M15ACDT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output15V
Current - Output500mA
Voltage - Dropout (Typical)2V @ 350mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 35V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageD-Pak
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L78M15ACDT
Related LinksL78M1, L78M15ACDT Datasheet, ST Distributor
L78M15ACDT Details Description
Related parts for L78M15ACDT
CONN ADAPT PLUG-PLUG BNC 50 OHM datasheet.pdf
BOX ABS ALMOND 2.4"L X 3.75"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC SUPERVISORY CIRC DL 16TQFN datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
RES 182 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CABLE MARKER CLI M 2-4 RS/SW datasheet.pdf
BERGSTIK II SNGL RA datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 8pF 200 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf