OSRAM Opto Semiconductors, Inc. LA E67B-U2AA-24-1-Z
LA E67B-U2AA-24-1-Z picture photo
Mfg. Part Number
LA E67B-U2AA-24-1-Z
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED AMBER CLEAR 4PLCC SMD
Datasheet Download
LA E67B-U2AA-24-1-Z.pdf
Availability of LA E67B-U2AA-24-1-Z
QUANTITY
LA E67B-U2AA-24-1-Z Order Process
Ship out your order
Specifications of LA E67B-U2AA-24-1-Z
Internal Part NumberEIS-LA E67B-U2AA-24-1-Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
SeriesAdvanced Power TOPLED®
PackagingTape & Reel (TR)
ColorAmber
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating980mcd
Lens Style/SizeRound with Flat Top, 2.40mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.2V
Current - Test50mA
Viewing Angle120°
Mounting TypeSurface Mount
Wavelength - Dominant617nm
Wavelength - Peak624nm
Features-
Package / Case4-PLCC
Supplier Device Package4-PLCC
Size / Dimension3.20mm L x 2.80mm W
Height (Max)2.10mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LA E67B-U2AA-24-1-Z
Related LinksLA E67B-U, LA E67B-U2AA-24-1-Z Datasheet, OSRAM Opto Semiconductors, Inc. Distributor
LA E67B-U2AA-24-1-Z Details Description
Related parts for LA E67B-U2AA-24-1-Z
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V datasheet.pdf
RES SMD 57.6K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 86POS .156 datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20 UNF 2B 5V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf