Littelfuse LA055URD32TTI1400
LA055URD32TTI1400 picture photo
Mfg. Part Number
LA055URD32TTI1400
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE SEMICONDUCTOR 1400A 550VAC
Datasheet Download
LA055URD32TTI1400.pdf
Availability of LA055URD32TTI1400
QUANTITY
LA055URD32TTI1400 Order Process
Ship out your order
Specifications of LA055URD32TTI1400
Internal Part NumberEIS-LA055URD32TTI1400
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesLA
Fuse TypeFast Acting
Voltage - Rated550VAC
Current1.4kA
Package / CaseRectangular
Size / Dimension1.992" L x 2.374" W x 2.638" H (50.60mm x 60.30mm x 67.00mm)
Mounting TypeBolt Mount
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t555
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LA055URD32TTI1400
Related LinksLA055URD, LA055URD32TTI1400 Datasheet, Littelfuse Distributor
LA055URD32TTI1400 Details Description
Related parts for LA055URD32TTI1400
RES 237K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CARDEDGE MALE 30POS .100 T/H AU datasheet.pdf
TVS DIODE 85.5VWM 137VC SMB datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN ASSY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf